Ohřev bazénu tepelným čerpadlem: Výhody a nevýhody

21.10.2021

S pořízením většího bazénu se začne nabízet otázka jeho vyhřívání, abyste si mohli koupání užívat po co nejdelší část roku. Tepelná čerpadla jsou jednou z energeticky nejefektivnějších a nejdostupnějších možností ohřevu bazénu a většina uživatelů sahá právě po nich. Není divu – zatímco důvodů, proč zvolit právě toto řešení, je celá řada, nevýhody se hledají jen těžko.

Jaké jsou možnosti?

Než se rozhodnete pro konkrétní řešení, zjistěte si, jaké možnosti pro ohřev bazénu máte. V podstatě jsou čtyři: solární a elektrický ohřev, tepelný výměník a zmiňované tepelné čerpadlo. Solární ohřev je nejlevnější, ale jak je patrné z názvu, je závislý na množství slunečního záření, což z něj dělá nejméně spolehlivou a trvalou variantu. Elektrický ohřev je vlastně přímotop s topnou spirálou. Tento způsob ohřevu vody není závislý na okolním prostředí, jde ale o celkově nejdražší možnost. Bazénový výměník tepla čerpá energii z teplé vody přicházející z plynového kotle nebo centrálního tepelného čerpadla. Má dobrý výkon, ale jeho instalace je poměrně náročná, navíc zde vznikají vysoké teplotní ztráty při vedení vody. Poslední, nejoblíbenější možností je pořízení tepelného čerpadla voda –⁠ vzduch. Jaké jsou jeho plusy a minusy?

4 výhody tepelného čerpadla

Bazénové čerpadlo funguje na principu nasávání okolního vzduchu, který pomocí kompresoru a ventilátoru proměňuje na tepelnou energii, kterou přenáší přímo do vody. Ačkoliv ke svému provozu potřebuje připojení k elektrické síti, většina získaného tepla pochází ze samotné přírody. Tepelná čerpadla od Mr. Silence zároveň vynikají extrémně tichým režimem.

 Výhoda č. 1: Nízké provozní náklady

Tepelné čerpadlo umožňuje dosáhnout vynikajících výsledků při ohřevu bazénu a udržovat provozní náklady za napájení pod kontrolou. Jeho instalace je rychlá, voda v bazénu zůstává teplá bez ohledu na množství slunečního záření, a hlavně je jeho provoz asi šestkrát levnější než použití tepelného výměníku. 60 až 80 % energie, kterou tepelné čerpadlo potřebuje ke své činnosti, pochází ze vzduchu. Zbývající energetická potřeba je pokryta napájecím zdrojem, je ale minimální, protože tepelné čerpadlo generuje až 4,5 nebo 6 kWh tepelné energie.

 Výhoda č. 2: Žádné znečištění

Tepelné čerpadlo je ekologický generátor, který chrání životní prostředí a neznečišťuje ho. Nízký dopad na životní prostředí platí i v případě, kdy je třeba ohřívat velké množství vody. Navíc produkuje nulové emise C02, takže zatímco si užíváte uklidňující teplou vodu vašeho bazénu, hřát vás může i pomyšlení, že svým chováním neškodíte přírodě.

Tepelná čerpadla Mr. Silence a Fuego navíc používají šetrnější variantu chladiva. V dnešních tepelných čerpadlech se většinou používá chladivo R410A nebo R404A. Chladivo R32, použité v čerpadlu Mr. Silence a Fuego, má ale daleko nižší hodnotu potenciálu globálního oteplování (značeno GWP) – pouhých 32%.

Výhoda č. 3: Jednoduchá obsluha

Obsluha tepelného čerpadla je manuální a velmi jednoduchá: i když je k jeho instalaci zapotřebí technik, během roku se o ně zvládnete postarat sami. A nastane-li problém, oprava bývá jednoduchá a rychlá.

Výhoda č. 4: Dlouhá životnost

Tepelné čerpadlo nabízí další důležitou výhodu: jde o trvanlivý a spolehlivý produkt. Vyberete-li si kvalitní produkt od osvědčené značky, dostanete dlouhodobě vysoký výkon a účinnost (při běžném používání i 15 až 20 let). A pomocí správné údržby a pravidelného servisu může být jeho životnost ještě delší. Jak udržet čerpadlo funkční? Aktivně ho používejte: tím zabráníte tvorbě koroze a usazování nečistot.

Nevýhody? Nehledají se snadno

Abychom byli upřímní, i tepelné čerpadlo má několik nevýhod, které mohou odradit od koupě. Je to především vyšší pořizovací cena, nutnost připojení k elektrické síti a závislost jeho výkonu na venkovní teplotě. Každopádně například čerpadlo Mr. Silence je možné používat k vyhřívání bazénu i v jarních a podzimních měsících (až do -10 °C).

Sečteno a podtrženo, pokud vám nevadí vyšší pořizovací cena, máte elektrickou přípojku a koupete se především v teplých dnech, může být bazénové tepelné čerpadlo jednou z nejpřínosnějších investic, které pro svůj bazén uděláte.

Potřebujete pomoci s výběrem? Požádejte o pomoc naše zkušené odborníky, kteří vám rádi navrhnou to nejlepší řešení pro váš bazén.

Přejít na tepelné čerpadlo pro ohřev bazénu

picture

Naše bazénová čerpadla jsou k dostání u těchto prodejců